بیماری‌ فشار خون بالا و پایین

مشاوره رایگان و دریافت تخفیف
بیماری های فشار خون - فشار خون بالا - فشار خون پایین

تاثیرات مصرف آب آکواویتا بر فشار خون بالا و پایین

نتایج ثبت شده در تحقیقات روز دنیا در خصوص مصرف آب دارای هیدروژن مولکولی فعال و تاثیرات آن بر فشار خون بالا و پایین نشان می دهد که نوشیدن این آب باعث کنترل فشار خون در افراد می شود.

محققين معتقدند استفاده از آب آلکالاین طبيعى به واسطه خاصيت مايكروكلاسترى يا همان ريز خوشه بودن، هم در جذب سريع آب توسط بدن و حفظ ميزان حجم لازم خون از يك سو و هم در نفوذ موثر در تك تك سلول ها و تغذيه و سم زدايى بسيار حائز اهميت است.

حضور ميزان مناسب آب موجود در خون مانع از ايجاد رسوبات جدار داخل رگها شده و مانع از بروز فشار خون مى گردد كه با مصرف اين نوع آب، به اين حالت مطلوب خواهيم رسيد.

بیماری های فشار خون - فشار خون بالا - فشار خون پایین

فشار خون و نفش حیاتی آن در بدن

نیرویی که هنگام پمپاژ قلب، خون را از طریق رگ ها هدایت می کند و اکسیژن را به ارگان ها و بافت های سراسر بدن می رساند، فشار خون (Blood pressure) نامیده می شود. بنابراین فشار خون بسیار مهم و حیاتی است و به همین دلیل در ادامه به طور مفصل به این موضوع خواهیم پرداخت پس تا انتها با ما همراه باشید.

دریافت مشاوره از دکتر امیرحسان شأنی (متخصص پزشکی ارتومولکولی و تغذیه جامع از آمریکا)
درمان ریشه‌ای بیماری‌های گوارشی، دیابت، تیروئید، سندرم متابولیک و بیماری‌های مزمن دیگر...

فشار خون چیست ؟

همانطور که اشاره شد، فشار خون نیرویی که در زمان پمپاژ قلب، خون را از طریق عروق هدایت کرده و اکسیژن را به سایر ارگان ها و بافت های بدن می رساند. در ابتدا لازم به ذکر است که فشار خون در درجه اول از طریق انقباض عضله قلب تولید می شود.

اولین فشاری که پس از انقباض قلب اندازه گیری می شود و بالاترین میزان است، فشار خون سیستولیک نامیده می شود و دومین فشار خونی که اندازه گیری می شود، فشار خون قبل از انقباض قلب است که در این مرحله فشار خون به پایین ترین حد خود رسیده و فشار خون دیاستولیک نامیده می شود. رایج ترین روش اندازه گیری فشار خون با فشارسنج است.

در فشارسنج ها برای اندازه گیری فشار خون در حال چرخش در رگ ها از ازتفاع جیوه استفاده می شود. در فشارسنج های امروزی دیگر از جیوه استفاده نمی شود ولی همچنان در تمام دنیا اندازه گیری فشار خون برحسب mmHg (میلی متر جیوه) اندازه گیری می شود.

فشار خون نرمال چقدر است؟

همانطور که اشاره شد برای اندازه گیری فشار خون دو عدد ثبت و خوانده می شود که به یکی فشار خون سیستولیک و به دیگری فشار خون دیاستولیک می گیوند. فشار خون طبیعی سیستولیک در انسان (البته در حالت استراحت) در محدوده 90 الی 119 میلی متر جیوه و فشار خون طبیعی دیاستولیک (در حالت استراحت) در محدوده 60 الی 80 میلی متر جیوه قرار دارد.

اگر فشار خون پایدار بیش از 130 سیستول و 80 دیاستول قرار بگیرد، بیماری محسوب می شود. به افزایش فشار خون بیش از حد نرمال، فشار خون بالا یا پرفشاری خون گفته می شود و به فشار خون پایین تر از حد نرمال، کم فشاری خون می گویند. در ادامه به تعریف فشار خون بالا و کم فشاری خون ، علائم و راه درمان آن ها خواهیم پرداخت.

فشار خون بالا

فشار خون بالا (Hypertension) یک بیماری مزمن است که در آن فشار خون در شریان ها از حد طبیعی فراتر می رود و در این حالت قلب می بایست برای حفظ گردش خون در رگ های خونی بیشتر از حالت نرمال فعالیت نماید.

همانطور که پیش تر اشاره شد، حداکثر فشار خون (فشار خون سیستولی) بین 90 الی 119 میلی متر جیوه و حداقل فشار خون (فشار خون دسایتولی) بین 60 الی 8 میلی متر جیوه است و اگر فشار خون سیستول فردی 120 الی 129 میلی متر جیوه و فشار خون دیاستول وی زیر 80 باشد، یعنی آن شخص دارای فشار خون افزایش یافته است که به آن مرحله پیش فشار خونی می گیوند. چنانچه فشار خون فردی به طور مزمن 130 یا بیشتر از 130 میلی متر جیوه بر روی 80 میلی متر جیوه باشد یعنی آن فرد در مرحله پر فشاری خون قرار دارد.

فشار خون بالا یکی از شایع ترین بیماری هایی است که در بیشتر موارد فاقد هرگونه علائم ظاهری می باشد و تا فشار خون اندازه گیری نشود تشخیص داده نشده و ممکن است صدمات سهمگینی همچون صدمه به قلب، کلیه ها، شریان خونی، مغز و ریه وارد آورد. طبق آمار حدودا یک سوم افراد مبتلا به فشار خون بالا از بیماری خود مطلع نیستند. همانطور که اشاره شد، فشار خون بالا در صورت عدم کنترل به موقع می تواند سسب آسیب به ارگان های مهم و حیاتی بدن همچون قلب، ریه، مغز و کلیه گردد.

فشار خون بالا می تواند در طولانی مدت منجر به تشکیل پلاک خونی در اثر باریک شدن رگ های خونی و نهایتا منجر به تصلب شرایین گردد. در این حالت قلب می بایست برای پمپ خون بیشتر و سخت تر فعالیت کند و در نتیجه فشار خون بیشتر نیز می شود.

انواع پرفشاری خون

فشار خون بالا انواع مختلفی دارد که عبارتند از :

فشار خون بالای اولیه

فشار خون بالا در اکثر بزرگسالان فاقد علت مشخص است، به این نوع از پرفشاری خون که علت مشخصی ندارد و در طول سال ها به تدریج پیشرفت می کند، فشار خون بالای اولیه می گویند. فشار خون اولیه ممکن است تحت تاثیر علل متعددی مثل افزایش حجم پلاسمای خون، فعالیت هورمون هایی که حجم خون و فشار خون را تنظیم می کنند و عواملی مثل ورزش نکردن و استرس ایجاد شود.

فشار خون ثانویه

چنانچه فشار خون بالا در نتیجه وجود یک بیماری زمینه ای دیگر ایجاد شود، به این نوع از پرفشاری خون، فشار خون ثانویه گفته می شود. فشار خون ثانویه به دنبال بیماری ها و داروهای مختلفی ایجاد می شود. از جمله :

– دیابت
– چاقی
– بیماری های کلیوی
– بارداری
– فلوکروموسیتوما که یک نوع سرطان نادر غده فوق کلیه می باشد.
– تومورهای غده آدرنال
– پرکاری غده تیروئید
– سندروم کوشینگ
– وقفه تنفسی (آپنه خواب)
– بیماری مزمن کلیه
– نقص مادرزادی در عروق خونی
– داروهای ضدبارداری، سرماخوردگی، ضد احتقان ها و مسکن ها
– مواد مخدر مثل کوکائین و آمفتامین
– و …

دریافت مشاوره از دکتر امیرحسان شأنی (متخصص پزشکی ارتومولکولی و تغذیه جامع از آمریکا)
درمان ریشه‌ای بیماری‌های گوارشی، دیابت، تیروئید، سندرم متابولیک و بیماری‌های مزمن دیگر...

فشار خون پایین

فشار خون پایین (Hypotension) یا کم فشاری خون به معنی کم بودن فشار خون در رگ های خونی است، یعنی خون به دیواره رگ ها فشار کمتری وارد می کند. چنانچه فشار خون سیستولیک کمتر از 90 میلی متر جیوه و فشار دیاستولیک کمتر از 60 میلی متر جیوه باشد، یعنی فرد مبتلا به فشار خون پایین است. البته کم فشاری خون به کسی اطلاق می شود که دارای علائمی همچون ضعف و گیجی باشد.

زمانی که فشار خون کمتر از حد طبیعی باشد و این امر سبب ایجاد مشکل در رسیدن اکسیژن و مواد معذی به اندام ها و بافت های مختلف بدن گردد، ارگان های مختلف نمی توانند عملکرد طبعی داشته باشند و به تدریج دچار آسیب می شوند. چنانچه فردی با وجود فشار خون 50/90 هیچ علامتی از کم فشاری خون نداشته باشد، فشار خون وی پایین محسوب نمی شود ولی ممکن است فردی که اغلب فشار خون بالایی دارد زمانی که فشار وی به 60/100 می رسد، علائم افت فشار خون را نشان دهد.

بنابراین تا زمانی که فشار خون پایین فاقد علامت باشد و به اندام ها آسیبی نرسد، بی خطر می باشد. افزایش ضربان قلب، درد قفسه سینه، تنفس تند، تشنگی و احساس گیجی

علل فشار خون پایین چیست؟

عفونت خونی، داشتن خونریزی، شوک های روانی، کم آبی بدن و تشنگی، از دست دادن خون، برخی بیماری های قلبی، تغذیه ناسالم و خوردن بیش از حد ترشیجات می توانند موجب فشار خون پایین شوند. برای درمان فشار خون نیز اصلاح رژیم غذایی (رژیم غذایی سرشار از سیبزیجات، غلات، میوه، ماهی و مرغ و نوشیدن آب بیشتر) و همچنین پرهیز از خوردن ترشیجات می توانند در درمان کم فشاری خون موثر باشند.

نکات مهم قبل از اندازه گیری فشار خون

برای اندازه گیری درست و صحیح فشار خون نکات ذیل را مدنظر قرار دهید :

– قبل از اقدام به اندازه گیری فشار خون، مثانه را خالی کنید.
– به مدت حدودا پنج دقیقه، استراحت کنید.
– حدودا 30 دقیق ثبل از اندازه گیری میزان فشار خون از استعمال دخانیات، ورزش و مصرف الکل خودداری کنید.
– هنگام نشستن، می بایست پشت صاف، پاها صاف و کف پا روی زمین باشد. پاها را روی هم نیندازید!
– بازو را روی یک سطح صاف قرار دهید به طوری که بازو در سطح قلب قرار بگیرد.
– از یک بازو دو بار فشار خون را اندازه گیری نکنید. در صورت نیاز بین هر بار اندازه گیری فشار خون حداقل دو دقیقه فاصله باشد.
– برای تشخیص بهتر پرفشاری خون، در هر بار اندازه گیری اعداد را بنویسید و ثبت کنید تا با این کار به تشخیص درست توسط پزشک کمک نمایید.

دلایل فشار خون بالا چیست ؟

پیش تر به دلایل فشار خون اولیه و ثانویه اشاره کردیم ولی به طور کلی (در کودکان و بزرگسالان) فشار خون ممکن است به دلایل زیر ایجاد شود :

1- اضافه وزن یا چاقی

وزن بالاتر از حد طبیعی نیاز به خون را جهت تامین اکسیژن و مواد مغذی بافت ها افزایش می دهد. افزایش حجم خون داخل رگ ها، فشار روی دیواره عروق را بیشتر می کند. 

2- استفاده از توتون و تنباکو

مصرف سیگار و استفاده از تنباکو افزایش موقتی فشار خون را ب دنبال دارد اما مواد شیمیایی موجود در تنباکو ممکن است به دیواره عروق آسیب برساند. آسیب به دیواره شریان ها باعث تنگی شریان ها و افزایش احتمال ابتلا به بیماری های قلبی می گردد. ضمنا لازم به ذکر است که قرار گرفتن در معرض دود سیگار سایرین نیز خطر ابتلا به بیماری های قلبی را به میزان زیادی افزایش می دهد. 

3- نژاد

نژاد در افزایش فشار خون تاثیر دارد به طوری که فشار خون بالا در بین مردم آفریقا نسبت به سایرین (سفید پوستان) در سنین پایین، رایج تر است. به طبع بیشتر بودن پرفشاری خون در بین آفریقایی ها، عوارض ناشی از فشار خون شامل سکته مغزی، حمله قلبی و نارسایی کلیه نیز در بین آفریقایی ها بیشتر است. 

4- افزایش سن

افزایش سن یکی از فاکتورهای افزایش احتمال ابتلا به فشار خون بالا می باشد. لازم به ذکر است فشار خون بالا تا سن 64 سالگی در مردان شایع تر از زنان و بعد از 65 سالگی خطر احتمال ابتلا به فشار خون بالا در زنان بیشتر از مردان است. 

5- نداشتن فعالیت جسمانی

افرادی که فعالیت بدنی مناسبی ندارند و اصطلاحا غیر فعال هستند، تعداد ضربان قلب بیشتری دارند. ضربان قلب هر چه بیشتر باشد، به معنی سخت تر کار کردن و انقباض بیشتر قلب و در نتیجه افزایش نیروی وارده به رگ هاست. از طرفی نداشتن فعالیت جسمانی خطر ابتلا به چاقی یا اضافه وزن را نیز افزایش می دهد. 

6- استرس

استرس فشار خون را به طور موقت افزایش می دهد ولی نکته مهم در رابطه با استرس این است که اکثر مردم به دنبال استرس پر خوری در پیش می گیرند و یا سعی می کنند با مصرف الکل یا تنباکو به آرامش می رسند که عواقب آن ابتلا به فشار خون بالا است. 

7- کمبود پتاسیم در رژیم غذایی

یکی از کارکردهای پتاسیم به تعادل رساندن سدیم داخل سلولی است. چنانچه پتاسیم به اندازه کافی از طریق رژیم غذایی دریافت نگردد و فرد دچار کمبود پتاسیم شود، سدیم زیادی در خون تجمع پیدا می کند و آب را به خود جذب می کند که این موضوع باعث افزایش حجم داخل رگ ها شده و نهایتا منجر به فشار خون بالا می شود. 

8- ژنتیک

ژنتیک نقش بسیار مهمی در فشار خون بالا دارد. به طوری که اگر فردی یک یا دو والد مبتلا به چرفشاری خون داشته باشد، احتمال ابتلای وی به فشار خون بالا حدودا دو برابر بیشتر از سایر مردم عادی می باشد.

9- مصرف آب ناسالم

مصرف آب آشامیدنی ناسالم و فیلتر نشده تاثیرات منفی در فشار خون بدن دارد. طبق تحقیقات مصرف آب  آکواویتا  در تنظیم فشار خون بدن تاثیر بسزایی دارد. 

آمار ابتلا به فشار خون بالا در میان ایرانیان چقدر است؟

بررسی های صورت گرفته نشان دهنده شیوع 42 درصدی فشار خون بالا در بین مردان و زنان بزرگسال ایران است. ضمنا لازم به ذکر است که از این میان تنها 38 درصد مبتلایان که از مشکل خود مطلع هستند، تحت درمان قرار گرفته اند و از بین این افراد (تحت درمان قرار گرفتگان) تنها 32 درصدشان موفق به کنترل فشار خون بالا شده اند.

همچنین میزان شیوع فشار خون بالا در جمعیت کودکان و نوجوانان (اعم از دختر و پسر) 6 الی 12 ساله ایرانی، تقریبا 9 درصد و میزان شیوع پیش فشار خون بالا تقریبا 8 درصد است. 

از لحاظ اپیدمیلولوژی، از هر 10 مرد، 4 مرد و از هر 10 زن، 3 زن مبتلا به فشار خون بالا هستند و حدود یک سوم از کسانی که به فشار خون بالا مبتلا هستند، تحت درمان قرار ندارند و سلامتی آن ها در خطر است.

ضمنا لازم به ذکر است که تشخیص زود هنگام و درمان مناسب فشار خون بالا، منافع اقتصادی و بهداشتی و درمانی زیادی در پی دارد. در مقابل، درمان عوارض ناشی از فشار خون بالا علاوه بر درد، سختی، استرس و فشار عصبی، هزینه سنگینی نیز برای بیمار و هم برای خانواده در پی خواهد داشت.

با توجه به اثرات مطلوب چنين آبى مصرف آب آلكالاين طبيعى حاوى آنتى اكسيدانت آكواويتا مى تواند کمک بسیار بزرگی باشد به بر طرف شدن گرفتگی رگهای کرونری ( رگهای تغذیه کننده قلب انسان ) که یکی از مهم ترین شریانهای بدن و قلب هستند و گرفتگی در آنها باعث بروز بیماری های قلبی می شود.

این آب به علت افزایش گردش خون می تواند باعث تغذیه بهتر ماهیچه های قلب شود که خود می تواند موجب پیشگیری از بیماری های قلبی گردد.

می توان گفت اکثر تصلب شریان ها بر اثر تجمع رسوبات اسیدی در بدن به وجود می آید که با مصرف آب آلکالاین طبيعى آكواويتا می توان اثرات سو آنها را از بین برد.

فهرست مطالب

آنچه در اینجا میخوانید:
حمید مومنی راد
حمید مومنی راد هستم متولد سال 1370، فارغ التحصیل مقطع کارشناسی ارشد رشته بهداشت و ایمنی مواد غذایی از دانشگاه علوم پزشکی همدان. علاقه زیادی به نگارش محتوا در حوزه سلامت و سبک زندگی دارم و بعد از فارغ التحصیلی به عنوان ناظر کیفی در برخی شرکت ها فعالیت داشته‌ام. هم اکنون به عنوان محقق و نویسنده در زمینه سلامتی و سبک زندگی، تجربیات خودم رو در قالب مقالات مختلف به اشتراک می‌گذارم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط