تاثیر مصرف آب آکواویتا در پیشگیری از سرطان سینه

مشاوره رایگان و دریافت تخفیف
پیشگیری از سرطان سینه

تاثیرات مصرف آب آکواویتا در پیشگیری از سرطان سینه

نتایج ثبت شده در کتابخانه ملی دارویی امریکا در خصوص مصرف آب دارای هیدروژن مولکولی فعال و تاثیرات آن در در پیشگیری از سرطان سینه نشان می دهد که نوشیدن این آب باعث کمک به بیماران می شود.

بنابراین با مصرف آب دارای هیدروژن مولکولی فعال و همچنین آنتی اکسیدان سرشار آکواویتا می توان در در پیشگیری از سرطان سینه کمک گرفت.

پیشگیری از سرطان سینه

سرطان سینه و راه های پیشگیری از آن

سرطان سینه و سرطان پوست تقریباً شایع ترین انواع سرطان در بین زنان سر تا سر دنیا می باشند. در سال 2022 در آمریکا نزدیک به 288.000 مورد جدید سرطان سینه تشخیص داده شده و نزدیک به 43.000 نفر به خاطر سرطان سینه جان خود را از دست داده اند. به طور کلی در دنیا از هر 7 زن 1 نفر به سرطان سینه مبتلا می شود. سرطان سینه هم مانند سایر سرطان ها به دلیل رشد بی رویه و بدون کنترل سلول ها آغاز می شود و باعث تخریب سلول های سالم دیگر نیز می شوند.

خوشبختانه در سال های اخیر درصد موفقیت درمان سرطان سینه با افزایش خوبی رو به رو بوده است و با تشخیص به موقع شانس زنده ماندن افراد و جلوگیری از گسترش سرطان به سایر بدن افزایش چشم گیری داشته است. در این مقاله با علل، درمان و پیشگیری از سرطان سینه بیشتر آشنا خواهیم شد.

دریافت مشاوره آنلاین از دکتر امیر حسان شأنی متخصص پزشکی ارتومولکولی و تغذیه جامع از آمریکا
کلینیک آکواویتا با هدف ارائه خدمات و مشاوره‌های درمانی همراه با استفاده از به روزترین تکنولوژی‌های آنالیز ترکیبات بدن بنیان‌گذاری شده است.

پستان و نقش آن در بدن

همانطور که می دانید پستان ها در جلو قفسه سینه قرار گرفته اند و در زنان دو فعالیت اصلی شیردهی و تحریک جنسی را به عهده دارند. در مردان پستان ها کاربری خاصی ندارند. 3 بافت در سینه وجود دارد، بافت گراندولار که وظیفه تولید شیر برای نوزاد را به عهده دارد، بافت چربی که در اندازه پستان تعیین کننده است و با افزایش سن در زنان و مخصوصاً زمانی که وارد یائسگی می شوند در پستان ها بیشتر می شود، در آخر هم بافت فیبروز که عامل نگهدارنده دو بافت دیگر سینه در کنار یک دیگر است.

در درون پستان ها نیز بخش های مختلفی وجود دارد:

 • لوب ها: هر پستان متشکل از تقریبا 20 لوب است که همگی به نوک پستان ها وصل شده اند.
 • لوبول ها: اجزاء کوچک تر تشکیل دهنده لوب ها هستند و تولید شیر در زنان را انجام می دهند.
 • مجاری شیر: این لوله ها وظیفه حمل شیر تولید شده در لوبول ها به نوک پستان ها را بر عهده دارند.
 • نیپل: نیپل یا نوک سینه که با پایانه های عصبی فراوانی که دارد در تحرک جنسی زنان موثر است و مجاری شیر هم به همین قسمت ختم می شوند.
 • آئرولا: آئرولا همان قسمت تیره تر در اطراف نیپل است که با ترشح روغن از نیپل و محدوده اطراف آن محافظت می کند.
 • رگ های خونی و رگ های لنفی: این رگ ها وظیفه حمل خون و لنف را بر عهده دارند.

رشد و تکامل پستان زنان

حال که تا حدودی با پستان ها آشنا شدید به بررسی تاثیرات هورمون ها بر تکامل و رشد پستان ها بپردازیم. مهمترین عوامل این بخش هورمون های زنانه هستند که شامل استروژن، پروژسترون و پرولاکتین می باشند. هر کدام از این هورمون ها به رشد و تکاملی بخشی از پستان کمک می کنند، مثلاً استروژن با منبسط کردن و کشیده تر کردن مجاری شیر، پروژسترون با افزایش تعداد و بزرگتر کردن لوبول ها و پرولاکتین هم با تولید بیشتر پروژسترون.

تراکم سینه و ارتباط آن با سرطان

در گزارش ماموگرافی شما میزان تراکم سینه ها را نیز مشاهده می کنید. اگرچه داشتن سینه هایی متراکم الزاماً نشانه وجود سرطان نیست اما بیش از 50% زنان بین 40-74 سال دارای تراکم سینه بالایی هستند و همین تراکم بیشتر نرخ ابتلا زنان به سرطان سینه را افزایش می دهد. اما از آن جایی که تشابه زیادی بین بافت چربی سینه و توده های سرطانی در نتایج ماموگرافی وجود دارد، پزشک برای مطمئن شدن از این افراد درخواست انجام آزمایشات دیگر مانند سونوگرافی و MRI را نیز دارد.

به طور کلی از ماموگرافی دو استفاده اصلی میشود، اول برای تشخیص سرطان در زنانی که مشکوک به سرطان سینه نیستند و در مورد دیگر هم برای ارزیابی ترشحات نیپل و توده. به تمامی زنان بالای 40 سال توصیه می شود تا سالانه یک بار ازمایش ماموگرافی را انجام دهند تا در صورت وجود سرطان بتوان تشخیصی سریعتر داشت و با طی کردن روند درمانی کوتاه تری به زندگی عادی خود باز گردند.

خواص آب آکواویتا در پیشگیری از سرطان سینه
کلینیک آکواویتا با هدف ارائه خدمات و مشاوره‌های درمانی همراه با استفاده از به روزترین تکنولوژی‌های غنی سازی آب برای درمان بیماری های مختلف آماده ارائه مشاوره به شما عزیزان میباشد.

عوامل موثر در ابتلا به سرطان سینه

دومین سرطان کشنده در بین زنان پس از سرطان ریه، سرطان سینه است ولی عواملی زیادی در ابتلا افراد به این بیماری دخیل هستند. نزدیک به 66% از کسانی که به سرطان سینه مبتلا می شوند بالای 55 سال سن دارند و جدا از افزایش سن، عوامل دیگری نیز خطر ابتلا را افزایش می دهند:

  • فاکتورهای ژنتیکی: افرادی که نزدیکانشان مانند خواهر، دختر و یا مادر به سرطان سینه مبتلا بوده اند تقریباً 2 برابر بیشتر در خطر ابتلا به سرطان سینه قرار دارند.
  • جهش های ژنتیکی: با انجام تست های ژنتیکی میتوان از این موارد مطلع شد و شایعترین ژن ها در افرادی که مبتلا به سرطان سینه می شوند BRCA1 و BRCA2 هستند.
  • زندگی ناسالم: داشتن اضافه وزن و افزایش چربی های دور شکم می تواند خطر ابتلا به سرطان ریه را در زنان افزایش دهد.
  • یائسگی: با بروز یائسگی در فرد سطح استروژن بالاتر رفته و افراد بیشتر در خطر ابتلا به سرطان سینه قرار می گیرند.
  • داشتن و یا نداشتن فرزند: با انجام ازمایشات ژنتیکی میتوان مطلع شد که حاملگی خطر ابتلا به سرطان سینه را در فرد کاهش میدهد و یا افزایش. اما به طور کلی خانم هایی که فرزندی ندارند و دیر تر از سن معمول، مثلاً در 35 سالگی باردار شده اند بیشتر در معرض سرطان سینه قرار دارند.
  • تراکم سینه: زنان با تراکم سینه بیشتر، شانس ابتلا به سرطان بیشتری را نیز دارند.
  • عادت ماهانه: اگر دختری قبل از 12 سالگی شروع به داشتن عادات ماهانه کند و یا دیرتر از 55 سالگی وارد یائسگی شود، خطر ابتلا به سرطان سینه در فرد افزایش می یابد.
  • استفاده از مشروبات الکلی: طی تحقیقات افرادی که بیشتر از نوشیدنی های الکلی استفاده می کنند، خطر ابتلا به سرطان افزایش می یابد.
  • ورزش نکردن: ورزش نکردن و یا تحرک فیزیکی نداشتن نیز خطر ابتلا به سرطان را افزایش می دهد.
سرطان سینه

پیشگیری از ابتلا به سرطان سینه

میتوان با رعایت مواردی که در بالا به آنها اشاره شد و در حیطه اختیارات فردی قرار دارند خطر ابتلا به سرطان را کم کرد. با مصرف بیشتر لبنیات و میوه، رژیم غذایی مناسب و لایف استایلی سالم خطر ابتلا به سرطان کاهش می یابد. همچنین با تحقیقاتی که بر روی آب آکواویتا انجام شد، مصرف آب آکواویتا تا 79% خطر ابتلا به سرطان سینه را در زنان کاهش میدهد!

علائم سرطان سینه

در اکثر موارد وقتی تومور هنوز در حال تشکیل شدن است و در مراحل اولیه قرار دارد، فرد علائم خاصی را تجربه نمی کند اما با انجام آزمایشات خانگی تقریباً 1 هفته پس از پایان عادت ماهانه میتوان تومور را تشخیص داد و جالب است بدانید که 70% از موارد ابتلا به سرطان سینه توسط خود زنان تشخیص داده می شود و سپس به دکتر مراجعه می کنند.

زمانی که سرطان کمی پیشرفته تر میشود، میتوان انتظار علائم زیر را داشت:

 • برگشت نیپل به داخل
 • بزرگتر شدن سینه
 • فرورفتگی در قسمت سطحی سینه ها
 • تغییر بافت پوست
 • کاهش وزن بدون توجیه
 • بزرگتر شدن غدد لنفی زیر بغل
 • مشاهده رگ روی سینه ها

این را نیز بدانید که اگر این علائم را در خود مشاهده کردید الزاماً به دلیل ابتلا به سرطان نیست و ممکن است سینه عفونت کرده باشد و یا مشکل دیگری رخ داده باشد. اما باز هم به پزشک مراجعه کنید تا مورد مشاهده شده بررسی شود.

دریافت مشاوره آنلاین از دکتر امیر حسان شأنی متخصص پزشکی ارتومولکولی و تغذیه جامع از آمریکا
کلینیک آکواویتا با هدف ارائه خدمات و مشاوره‌های درمانی همراه با استفاده از به روزترین تکنولوژی‌های آنالیز ترکیبات بدن بنیان‌گذاری شده است.

انواع سرطان سینه

سرطان سینه به 3 دسته کلی تقسیم میشود و در هر مورد نیز دارای مراحل مختلف پیشرفت سرطان بین 0 تا 4 است:

 • سرطان مجرایی: در سرطان مجرایی رشد سلول های سرطانی به داخل مجرای سینه محدود می شود. این نوع سرطان با لمس سینه نیز قابل تشخیص است و فرد توده ای را در سینه خود حس می کند. از دیگر علائم سرطان مجرایی نیز خروج مایعی از سینه است. سرطان مجرایی بین 80 تا 90 درصد کل سرطان های سینه را به خود اختصاص داده است و شایع ترین نوع سرطان سینه در زنان است.
 • سرطان لوبولی: اگر شیر در لوبول ها جمع شود و توده ای سفت و متورم را تشکیل دهد، فرد به سرطان التهابی سینه دچار میشود. تشخیص سرطان التهابی با نمونه برداری از بافت سینه بیمار مشخص می شود.
 • سرطان التهابی: این نوع سرطان با ورم و قرمزی سینه همراه است.

تشخیص سرطان سینه

بهترین راه برای درمان تمامی بیماری ها تشخیص زود هنگام بیماریست. مخصوصاً سرطان ها که با گذر زمان متاستاز کرده و بقیه بدن را نیز درگیر می کنند. اگر بالای 40 سال سن دارید سالانه به پزشک مربوطه برای انجام آزمایشات مراجعه کنید و هر ماه نیز پس از عادت ماهانه خود را  در منزل معاینه کنید.

گرچه سرطان سینه در ابتدا از خود علائم واضحی بروز نمی دهد ولی اگر هر ماه خود را معاینه کنید با کوچکترین تغییری نیز متوجه مشکل خواهید شد. 1 هفته پس از اتمام عادت ماهانه در مقابل آینه اطراف و زیر سینه ها، نیپل ها و زیر بغل ها را با دست و به صورت چشمی و با بدنی برهنه و زیر نور کافی معاینه کنید. قرمزی سینه ها، مشاهده رگ روی سینه، تغییر بافت سینه و افتادگی یا تورفتگی نیپل ها، بررسی زیر بغل ها برای برآمدگی غیر طبیعی و یا تورم از کارهایی هستند که در هنگام معاینه باید در نظر داشته باشید.

برای بررسی سینه راست از دست چپ و برای بررسی سینه چپ از دست راست خود استفاده کنید. برای معاینه زیر بغل ها هم با حرکات چرخشی و کمی فشار دادن میتوانید معاینه خود را انجام دهید.

در دیگر روشهای تشخیص سرطان سینه از تصویربرداری های مختلف مانند سونوگرافی، ماموگرافی، MRI و … استفاده می شود. در بعضی موارد بیوپسی و یا نمونه برداری توسط پزشک تجویز می شود.

درمان سرطان سینه

درمان های مختلفی برای سرطان سینه وجود دارند که به تشخیص پزشک و مرحله پیشرفت بیماری بستگی دارد:

 • درمان در مرحله 1: معمولاً در مرحله 1 درمان به صورت تهاجمی انجام می شود. در مرحله اول معمولاً  هنوز توموری وجود ندارد و یا تومور هنوز کمتر از 2 سانتیمتر است و سرطان به خارج از سینه انتقال پیدا نکرده تا غدد لنفاوی و سایر اندام ها را درگیر کند. برای درمان در مرحله 1، لوپکتومی  و پرتودرمانی به بیمار پیشنهاد میشود. اگر تومور نزدیک به غدد لنفاوی باشد تکه برداری نیز انجام می شود و در مواردی که تومور بیش از 1 سانتی متر رشد داشته باشد، شیمی درمانی هم جزء موارد درمانی محسوب می شود.
 • درمان در مرحله 2: با این وجود که سرطان به نسبت مرحله 1 پیشرفته تر شده است و حتی امکان این نیز وجود دارد که غدد لنفاوی درگیر شده باشند، اما شانس بهبودی در مرحله 2 نیز بسیار بالاست. در درمان مرحله 2 از هورمون تراپی، تکه برداری، ماستکتومی یا لوپکتومی به علاوه پرتودرمانی و شیمی درمانی استفاده می شود.
 • درمان در مرحله 3: در این مرحله بیماری پیشرفت کرده است ولی هنوز به دیگر ارگان های بدن سرایت نکرده است و روش های درمانی بسیار متنوع می شوند. معمولاً در ابتدا شیمی درمانی به بیمار پیشنهاد می شود تا یا بتوان تومور را کوچکتر کرد و یا رشد آن را متوقف کرد. ماستکتومی، لامپکتومی، پرتو درمانی، برداشتن غدد لنفاوی به صورت کامل و یا بخش درکیر شده، هورمون تراپی و … روش هایی است که برای درمان سرطان سینه در مرحله 3 استفاده می شود.
 • درمان در مرحله 4: مرحله 4 پیشرفته ترین حالت سرطان است. اکنون علاوه بر سینه و غدد لنفاوی، ارگان های دیگر بدن مانند کبد و مغز و ریه و حتی استخوان ها درگیر با سرطان هستند. در این روش درمان کامل زیاد اتفاق نمیوفتد و از روش هایی برای طولانی تر کردن عمر فرد و کاهش درد و افزایش کیفیت زندگی استفاده می شود. معمولاً از شیمی درمانی و داروهای مختلف برای کنترل وضعیت استفاده می شود. با این دارو ها و برخی هورمون ها رشد سرطان کاهش میابد و درد شدید بیمار نیز کاهش پیدا می کند.

ترمیم پستان بعد از درمان سرطان

با پیشرفت علم پزشکی و عمل های زیبایی مختلف معمولاً برداشتن سینه که از دغدغه های اصلی زنان است دیگر آنقدر سخت و دشوار نیست و پس از درمان می توان با کمک گرفتن از پروتز ها و عملهای زیبایی دوباره بافت سینه را ترمیم کرد.

 

فهرست مطالب

آنچه در اینجا می‌خوانید:
حمید مومنی راد
حمید مومنی راد هستم متولد سال 1370، فارغ التحصیل مقطع کارشناسی ارشد رشته بهداشت و ایمنی مواد غذایی از دانشگاه علوم پزشکی همدان. علاقه زیادی به نگارش محتوا در حوزه سلامت و سبک زندگی دارم و بعد از فارغ التحصیلی به عنوان ناظر کیفی در برخی شرکت ها فعالیت داشته‌ام. هم اکنون به عنوان محقق و نویسنده در زمینه سلامتی و سبک زندگی، تجربیات خودم رو در قالب مقالات مختلف به اشتراک می‌گذارم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط