ارتباط بیماری های گوارشی و قلبی

مشاوره رایگان و دریافت تخفیف
ارتباط میان بیماری های گوارشی و قلبی

ارتباط بیماری های گوارشی و قلبی

بیماری های قلبی عروقی علت اصلی مرگ و میر در سر تا سر جهان هستند. بیماری های گوارشی نیز سالانه جان افراد زیادی را در دنیا می گیرند و پس از مشاهده دقیق تر برخی شواهد و مستندات، دانشمندان ارتباطی میان مشکلات قلبی و مشکلات گوارشی یافتند.

بیماری های قلبی و گوارشی معمولاً علائم و مشکلات یکسانی را از خود نشان می دهند و می توانند به طور هم زمان بیماران را درگیر کنند. مشکلات گوارشی اغلب با درد در قفسه سینه خود را آشکار می کنند و در بعضی موارد از برخی مشکلات قلبی نیز پرده بر می دارند مانند بیماری ایسکمی.

همانطور که در بالا اشاره کردیم ناراحتی قلبی و مشکلات گوارشی گاهاً علائم یکسانی از خود بروز می دهند و بسیار مهم است که این علائم را از یکدیگر تفکیک کنیم و سریعاً به پزشک مربوطه مراجعه کنیم. در این مقاله شباهت بین درد معده و ناراحتی قلبی، و مشکلات گوارشی که ممکن است باعث بروز مشکلات قلبی در بیمار شوند را بررسی خواهیم کرد.

دریافت مشاوره از دکتر امیرحسان شأنی (متخصص پزشکی ارتومولکولی و تغذیه جامع از آمریکا)
درمان ریشه‌ای بیماری‌های گوارشی، دیابت، تیروئید، سندرم متابولیک و بیماری‌های مزمن دیگر...

شباهت میان ناراحتی قلبی و درد معده

رفلاکس معده، زخم معده، عفونت در مری، نفخ و غیره از مشکلاتی هستند که باعث بروز درد و ناراحتی در قفسه سینه می شوند. این شباهت زمانی خطرناک است که مشکلات و ناراحتی های قلبی را به مشکلات گوارشی ربط دهید و آن ها را جدی نگیرید.

از مواردی که می تواند درد های گوارشی را از ناراحتی های قلبی کمی تفکیک کند می توان به محل درد اشاره کرد. دردهای گوارشی یعنی احساس درد و سوزش در سر دل و بالای شکم اتفاق میوفتند و ناراحتی های قلبی معمولاً در جناغ سینه و پشت قفسه سینه حس می شوند. 

از دیگر روشهای تفکیک درد معده و قلب بررسی درد در شکم فرد است. اگر مشکل و ناراحتی منشایی گوارشی داشته باشد، فرد در شکم خود به صورت دائم یا مقطعی دردی آزاردهنده را تجربه خواهد کرد. اما در ناراحتی های قلبی، درد تا شانه، کتف و یا قسمتهای بالایی بدن مانند گردن و فک افراد هم ادامه خواهد داشت و حس تیر کشیدن را تجربه می کنند.

گاز معده و تپش قلب

ارتباط تپش قلب و معده

اگر همراه با علائم و درد در قفسه سینه، فرد حس تنگی نفس، اضطراب و بالا رفتن ضربان قلب، احساس خستگی زیاد، سرگیجه و یا حتی تعریق و عرق سرد را تجربه کرد، احتمالاً مشکل از قلب است و باید سریعاً به پزشک مراجعه شود. 

اگر بیمار همراه با درد علائمی همچون حالت تهوع، نفخ، حس ترش کردن، استفراغ و … را تجربه کند، احتمالاً مشکل و علت در سیستم گوارشی فرد است.

اگر فرد مدت زیادی معده خود را خالی نگه داشته باشد و یا با مصرف الکل، مواد کافئین دار مانند قهوه، سیگار و … احساس ناراحتی اش شدید تر شود، مشکل از سیستم گوارشی فرد است و با خوردن کمی غذای سالم و پرتر شدن معده، درد وی کاهش می یابد.

برخی نشانه های گاز معده که باعث احساس درد در قفسه سینه میشوند شامل: آروغ زدن و یا نفخ کردن و خروج گاز از پشت، احساس درد شدید و لحظه ای در معده و شکم، احساس گره خوردگی معده، احساس مزه ترشی تر دهان مخصوصاً قبل از خواب، بیدار شدن از خواب و احساس درد مخصوصا اگر با فاصله کمی از غذا خوابیده باشید و غیره می باشد.

ارتباط بیماری های قلبی با گوارش

برخی دردها در معده که نشانه ناراحتی قلبی در فرد هستند

اگر چه این نشانه ها ممکن است مختصراً به دستگاه گوارش مربوط باشند اما در بسیاری از موارد باعث آشکار کردن مشکلات قلبی در فرد نیز بوده اند، پس این علائم را دقیق تر بررسی کنید:

  • سوزش در سر معده

    همه ما سوزش در قسمت بالایی معده را تجربه کرده ایم و معمولاً هم علت آن خوردن تندی زیاد و یا غذاهای چرب است. اگر خون کافی به قلب نرسد فرد احساس درد در قفسه سینه می کند و این حالت دقیقاً دردی مشابه با سوء هاضمه دارد از این رو نیمی از مراجعینی که برای درد قفسه سینه به اورژانس و پزشک مراجعه می کنند با تشخیص سوزش معده شدید از بیمارستان خارج می شوند در حالی که این افراد از بیماری های قلبی نیز رنج می برند.
  • ورم کردن

    درست است که پس از خورن بیش از حد غذا و یا زیاده روی در مصرف نویشدنی ها معده ورم می کند اما علت دیگری که باعث ورم معده می شود نارسایی قلبیست. اگر فرد از نارسایی احتقانی قلبی رنج ببرد چون خون در قفسه سینه او جمع می شود و بعد از آن هم به معده نفوذ می کند، معده فرد متورم می شود. اگر فرد علائم دیگر مربوط به بیماری های قلبی مانند تپش قلب، تنگی نفس و … را نیز در حین تورم معده تجربه کند باید سریعاً به اورژانس مراجعه کند. برای جلوگیری از تورم معده به افراد رژیم غذایی سالم و مصرف به اندازه غذا در هر وعده پیشنهاد می شود و همچنین طبق تحقیقات مصرف آب آکواویتا مشکلات گوارشی و قلبی در افراد را به شدت کاهش می دهد.
  • حالت تهوع و استفراغ

    استفراغ و حالت تهوع دلایل بسیار زیادی دارند، مسمومیت، آنفلانزا، حساسیت و خیلی دلایل دیگر اما یکی از این دلایل هم حمله قلبی می باشد. وقتی که فردی دچار حمله قلبی می شود، خون رسانی به درستی صورت نگرفته و حالت تهوع و استفراغ هم نشانه ای از کاهش عملکرد قلب است.

ارتباط میان مشکلات گوارشی و ناراحتی های قلبی

همانطور که می دانید، تعداد زیادی باکتری در بدن و مخصوصاً سیستم گوارشی ما فعالیت دارند. اگر بخواهیم اهمیت و تعداد این باکتری ها را بررسی کنیم به عددی نزدیک به 38 تریلیون می رسیم که بیشتر این باکتری ها هم در سیستم گوارشی ما زندگی می کنند و به هم خوردن بالانس و تعداد این باکتری ها نه تنها در معده و سیستم گوارشی، بلکه تاثیرات مخربی بر کل بدن خواهند داشت. شاید عجیب به نظر برسد اما افسردگی، آرترز، مشکلاتی در رگ های خونی و چاقی نمونه ای از تاثیرات به هم خوردگی باکتری های معده می باشند. در واقع با تحقیقاتی که در ژورنال Microbiome منتشر شد، دانشمندان دریافتند که به هم ریختن باکتری های معده باعث افزایش ریسک ابتلا به بیماری های قلبی می شود.

اگر چه هنوز نیاز به تحقیقات بیشتری در این زمینه می باشد اما چیزی که تا الان برایمان آشکار است ارتباط میان مشکلات سیستم گوارشی و بسیاری بیماری های مختلف در بدن است. تورم در سیستم گوارشی ما باعث می شود تا موادی که اصلاً نباید روده ما را ترک می کردند به خون و از طریق خون به سایر بدن راه یابند.

در تحقیقات پابلیش شده در ژورنال American Heart Association سال 2017 محققان دریافتند افزایش TMAO (آمینو اکسید های تولید شده توسط باکتری های گوارش) تا 62% احتمال مشکلات شدید قلبی عروقی مانند سکته قلبی را در فرد افزایش می دهند. این افزایش آمینو اکسیدها همچنین 63% ریسک مرگ از طرق مختلف مانند افراد نیازمند آنژیوگرافی، افراد درگیر با بیماری های مزمن کلیوی، سایر بیماران درگیر با مشکلات قلبی و غیره را در این افراد افزایش می دهد.

دکتر باروس تحقیقات جالبی بر روی موش ها در این زمینه انجام داد، او نوعی باکتری که خوراک اصلیش TMAO بود را به موش های آزمایشگاهی خود داد و همانطور که انتظار می رفت، سطح TMAO در این موش ها کاهش یافت و گرچه این آزمایش هنوز به مرحله اجرایی بر روی انسان ها نرسیده اما دست یابی به آن و کاهش خطرات افزایش TMAO در بدن چندان دور نیست.

آنچه در اینجا می‌خوانید:
حمید مومنی راد
حمید مومنی راد هستم متولد سال 1370، فارغ التحصیل مقطع کارشناسی ارشد رشته بهداشت و ایمنی مواد غذایی از دانشگاه علوم پزشکی همدان. علاقه زیادی به نگارش محتوا در حوزه سلامت و سبک زندگی دارم و بعد از فارغ التحصیلی به عنوان ناظر کیفی در برخی شرکت ها فعالیت داشته‌ام. هم اکنون به عنوان محقق و نویسنده در زمینه سلامتی و سبک زندگی، تجربیات خودم رو در قالب مقالات مختلف به اشتراک می‌گذارم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط